Goście z Gruzji

Od 16 do 22 czwerwca gościliśmy grupę młodzieży z Gruzji. Przylecieli do nas z dwóch pięknych gruzińskich miast - Kutaisi i Batumi pod opieką Maki Kachkachishvili i Shalvy Kamladze. Pobyt gości był kontynuacją projektu „Write Rustaveli", którego koordynatorką jest Pani prof. Katarzyna Wydorska, natomiast opiekunami grupy polskiej byli Pani prof. Aleksandra Radziszewska i Pan prof. Jakub Macierzyński.
Staraliśmy się pokazać historię i piękno naszego miasta oraz regionu, wybraliśmy się także wraz z nimi do Wrocławia. Uczestniczyli w zajęciach integracyjnych przygotowanych przez kl. 2G, a także w grze miejskiej i pikniku. Podczas tych spotkań uczyliśmy sie nawzajem języka, piosenek i tańców charakterystycznych dla danej kultury. Program był niezwykle bogaty i sprzyjał wzajemnemu poznaniu.
Żywiołowe pożegnania na dworcu w środową noc świadczą o tym, że nie tylko nastąpiło wzajemne poznanie, ale może zadzierzgnęły się nowe przyjaźnie. Z tym większą radością czekamy na listopadowy wyjazd do Gruzji.
A oto relacja jednej z uczestniczek wymiany Bogny Czerwińskiej z kl. 2G EKA:
Było to niezwykłe doświadczenie. Po pierwsze mieliśmy mozliwość poznać kulturę gruzińską: tradycyjne potrawy, muzykę, literaturę, historię, religię. Mogliśmy posłuchać o tym ciekawym, i dla nas, dosyć egzotycznym kraju z ust jego mieszkańców, dowiedzieć się nieco więcej o ich najważniejszym poecie, Szocie Rustawelim oraz jego epopei ,,Rycerzu w tygrysiej skórze". Poznaliśmy podstawy alfabetu gruzińskiego jak i najpotrzebniejsze zwroty i wyrażenia w języku gruzińskim, śpiewaliśmy,
a przynajmniej próbowalismy śpiewać, hymn narodowy Gruzji. Ale co dla mnie najważniejsze, spotkaliśmy wspaniałych ludzi
o odmiennej kulturze, ale pomimo to, świetnie się z nimi dogadywaliśmy. Spędzalismy razem czas również poza wyznaczonym planem wycieczki: spacerowaliśmy, jedlismy, graliśmy w karty, odpoczywaliśmy, rozmawialiśmy. Warto zaznaczyć również, że językiem, którym się posługiwaliśmy był oczywiście angielski, więc czas spędzony z naszymi gośćmi zaowocował również rozwojem w tej dziedzinie. Podsumowując, był to naprawdę intensywny tydzień, ale i bardzo udany.
Natomiast JAn Światowy, uczeń kl. 2G EKA podzielił się takimi refleksjami:
Warszawa - Poznań - Berlin - Puszczykowo - Teatr Wielki - VIII LO - UAM - Wroclaw - gra miejska w Poznaniu - Warszawa napięty i atrakcyjny program. Jednak nasi młodzi goście chętnie i owocnie zwiedzali centra handlowe, polskich tradycyjnych potraw kosztowali w makdonaldach. Wraz z rodzicami chcieliśmy ich podjąć różnorakimi specjałami, a jak się potem okazało sarmackie jedzenie nie leży w ich naturze. Podczas wędrówek z przewodnikiem, spacerów na łonie natury mogliśmy nauczyć się marudzenia po gruzińsku oraz chwalenia się pobiciem rekordu życiowego w najdłuższym marszu (6 kilometrów!). Mimo to 21.06.2017 późnym wieczorem na dworcu PKS nasi gruzińscy Przyjaciele próbowali różnych sztuczek żeby zostać z nami dłużej. Zżyliśmy się, wspólne żarty "in english", nowe przyjaźnie, sympatie, z niecierpliwością czekamy na spotkanie w Kutaisi, Tbilisi i Batumi, A tym czasem pozostajemy w stałym kontakcie.