Original

Wykład na WCH UAM


Wykłady otwarte na Wydziale chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

Nanotechnologia dla okularników (i nie tylko)”

 

W ostatni czwartek, Chemiczna Klasa Akademicka z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uczestniczyła w wykładach otwartych na wydziale chemicznym UAM-u. Tematem prezentacji prowadzonej przez prof. zw. dr hab. Jerzego Langera była nanotechnologia oraz jej udział w naszym życiu.

Dzięki temu wykładowi, poszerzyliśmy naszą wiedzę z zakresu nanotechnologii, czyli cząstek o bardzo niewielkich rozmiarach (10-9 metra). Zostały nam przedstawione organizmy jak i struktury składające się z nanocząsteczek. W przedstawionej prezentacji były również zamieszczone zdjęcia mikroskopów, które pozwalają nam zobaczyć ten niesamowicie mały świat. Okazuje się, że cząstki te, są widoczne dzięki wiązką światła odbijających się w tych mikroskopach. Niektóre mogą pokazać nam nawet budowę wewnętrzną obserwowanego obiektu lub organizmu.

Profesor Langer przedstawił nam również właściwości nanocząsteczek. A co za tym idzie? Zastosowanie dziedziny nanotechnologii w przemyśle jak i życiu codziennym. Nano cząstki mają silne właściwości hydrofobowe, czyli trudniej łączą się z wodą. Znalazły one zastosowanie w specjalnych preparatach zapobiegającym parowaniu szyb.

 

Wykład był również połączony z pokazami chemicznymi. Mogliśmy na własne oczy zaobserwować zachowanie struktur nanocząsteczkowych w polu magnetycznym jak i czyszczenie lustra bez użycia wody. Dostaliśmy także probówki z trzema roztworami złota o trzech różnych barwach. Każda z substancji pod wpływem światła słonecznego zmieniała kolor, co było związane z odbijaniem przez nanocząstki światła. Na koniec, wszyscy uczniowie noszący okulary, mogli je wyczyścić specjalnym płynem, wykorzystującym nanotechnologię, który zapobiegał parowaniu i brudzeniu się szkiełek.

 

Reasumując, wykład podobał nam się bardzo. Ciekawa prezentacja, porywające doświadczenia i niezmiernie sympatyczna atmosfera. Mieliśmy nie tylko okazje na poszerzenie naszej wiedzy, ale i zapoznanie uczniów z innych szkół, których chemia również jest pasją, motywującą do dalszej nauki i poszerzania horyzontów. Mamy nadzieję na ponowne spotkanie w auli chemicznej, Uniwersytetu Adama Mickiewicza, tym razem w grudniu na wykładzie pt. „Czy quantum może być dobrym chwytem marketingowym?

Kasjopea Michalska klasa 2D ChKA