EYP Poland

2 września w Krakowie rozpoczęła się 13. Sesja Selekcyjna Europejskiego Parlamentu Młodzieży. Naszą szkołę reprezentowała delegacja uczniów składająca się z Bogny Czerwińskiej (2b MKA), Marii Więckowskiej (2a IKA), Jana Światowego (2b MKA) oraz Michała Jęcza (2a IKA), wraz z opiekunką – panią Aleksandrą Radziszewską.
Sam wyjazd rozpoczęliśmy już w czwartkową noc, kiedy nieco przed północą opuściliśmy poznański Dworzec Główny wyruszając pociągiem do Krakowa. Pierwszy etap integracji rozpoczął się rankiem i było to niecodzienne przeżycie, gdyż z założenia mieliśmy pokonywać nie tylko bariery kulturowe i językowe, ale także fizyczne, przez co wiele zabaw opierało się na bliskim kontakcie między delegatami.
Integracja bardzo szybko przyniosła efekty i praca w komisjach przebiegała sprawnie. Każdy z naszych delegatów wybrał inny komitet, dzięki czemu poznaliśmy różne metody pracy. Niektóre zespoły wolały pracować w dużych grupach, omawiając problemy w szerokim gronie, inne wybierały wariant podziału na mniejsze, zorganizowane grupy, jednakże niezależnie od komitetu, każdy z nas czuł się częścią czegoś większego – bardzo dobrze współpracującej ze sobą grupy ludzi, których celem jest rzeczywiste poszukiwanie rozwiązań problemów, z którymi muszą się mierzyć. Najpełniejszy obraz tej wizji uzyskaliśmy ostatniego dnia, podczas zgromadzenia ogólnego, kiedy to każdy z komitetów prezentował na forum wszystkich delegatów swoje rezolucje. W każdej z nich widać było ogrom włożonej pracy, zaangażowanie i prawdziwą pasję towarzyszącą ich tworzeniu. Co ważne, każda propozycja przedstawiała realne rozwiązanie realnych problemów, co dodatkowo umacniało wrażenie wyjątkowości tego wydarzenia. Problemy, nad którymi pracowaliśmy były następujące:
CULT – zanikanie języków mniejszości,
ENVI I – nierówność w leczeniu osób chorych psychicznie,
ENVI II – uodparnianie się chorób na coraz więcej leków,
SEDE – ataki terrorystyczne,
AFCO – niespójność pośród członków UE,
JURI – kwestionowanie zasad konstytucji przez niektórych członków UE,
ECON – raje podatkowe (np. Panama Papers),
ITRE I – zależność energetyczna,
ITRE II – słabo rozwinięte wspieranie start-upów,
DROI – nierówne traktowanie osób transseksualnych.
Podczas tych kilku dni doświadczyliśmy niezwykłego klimatu tworzonego przez zderzenie wielu europejskich kultur, przełamywaliśmy bariery międzyludzkie i stereotypy, rozmawialiśmy o problemach Unii Europejskiej i wymyślaliśmy realne rozwiązania. To dlatego Europejski Parlament Młodzieży przyciąga setki delegatów na każdą ze swoich sesji. Mogę śmiało powiedzieć, że każdy z nas wróciłby tam nie raz, co mamy nadzieję będzie możliwe w następnych latach. Polecamy te wydarzenia każdemu, gdyż ogrom pozytywów płynących z każdego tego typu spotkania jest nie do wyrażenia słowami. Musicie poczuć to sami!
Michał Jęcz