Wycieczka do Śmiełowa

7 czerwca klasy 2B i 3E wraz z opiekunami: Panią Profesor Kingą Jankowską, Panem Profesorem Hubertem Krystkowiakiem i Panem Profesorem Jakubem Macierzyńskim pojechały na wycieczkę do Śmiełowa, aby lepiej poznać życiorys patrona VIII LO, Adama Mickiewicza.
Pierwszym punktem wycieczki był dwór w Koszutach, zbudowany w 1760 dla rodziny Zabłockich. Dzięki rozległej wiedzy pana pilota Michała grupa miała możliwość dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat rezydencji, jej właścicieli i samej wsi - między innymi faktu, że nazwa Koszuty pochodzi od staropolskiego określenia na jelenie. Po obejrzeniu otaczającego ogrodu reprezentującego połączenie stylów angielskiego i francuskiego grupa wyruszyła w kierunku właściwego celu wycieczki, mianowicie Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie, oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Po dotarciu do pałacu klasy rozdzieliły się. Część uczestników wycieczki udała się na zwiedzanie części mieszkalnej pałacu, gdzie można było zobaczyć m.in. oryginalne meble i dębowe podłogi z okresu pobytu w pałacu Adama Mickiewicza i innych wybitnych Polaków, takich jak Henryk Sienkiewicz i Ignacy Jan Paderewski. Pokoje kiedyś używane jako sypialnia lub jadalnia obecnie służą jako wystawy poświęcone wieszczowi narodowemu - widnieją w nich portrety, wczesne wydania dzieł Mickiewicza oraz pamiątki rodzinne. Druga grupa w tym samym czasie brała udział w lekcji muzealnej, podczas której dzięki ekspertyzie pani przewodnik i licznym tabliczkom informacyjnym uczniowie mieli możliwość bliżej zapoznać się z życiorysem Patrona. Po około półgodzinnych zajęciach uczniowie wzięli udział w części interaktywnej, wypełniając karty pracy na temat działań artystycznych oraz towarzyskich Adama Mickiewicza. Następnie grupy zamieniły się miejscami. Po zwiedzaniu wnętrza pałacu klasy połączyły się i wspólnie udały się na spacer po ogrodzie pałacowym.
Wycieczka była zarówno przyjemna jak i edukacyjna - to niezwykle ważne, aby uczniowie VIII LO mieli możliwość bliższego poznania losów swojego Patrona, który był jednym z najważniejszych poetów polskiego romantyzmu oraz nieocenionym działaczem patriotycznym w czasach okupacji. Klasy 2B i 3E dziękują opiekunom za zorganizowanie wycieczki i zapewnienie opieki; pilotowi za dodawanie ciekawych szczegółów na temat odwiedzanych miejsc; przewodnikom muzealnym za interesujące lekcje oraz kierowcy.
