Wrocławskie wędrówki

W ostatnich dniach marca klasa 1E PKM pojechała na dwudniową wycieczkę edukacyjną do Wrocławia. Pierwszą zwiedzaną instytucją było Muzeum Farmacji Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich. Warto podkreślić, że kamienica, w której znajduje się muzeum jest jedynym w Polsce obiektem, w którym funkcjonowała apteka od połowy XIII do połowy XIX wieku. Po muzeum oprowadzał nas specjalista z dziedziny antropologii kultury, wykłady wygłaszane przez niego w poszczególnych salach były dużym wyzwaniem… nie było łatwo!
Następnym etapem była gra miejska „W poszukiwaniu krasnoludków”, podczas spaceru z przewodnikiem po Wrocławiu uczniowie poznali najważniejsze zabytki miasta, m.in.: Ostrów Tumski, Katedrę, Gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, Stare Miasto, Rynek, Ratusz, ul. Jatki, Kamieniczki Jaś i Małgosia, bulwar Dunikowskiego.
Następny punkt wycieczki dla niektórych uczestników był hitem, dla innych przeżyciem traumatycznym. Wizyta w papugarni stała się pretekstem do poznania własnych lęków lub fascynacji. Tam w dwóch pomieszczeniach można spotkać „oko w oko” około 50 papug, które swobodnie sobie fruwają, siadają na przygotowanych dla nich pniach drzew lub na ramionach i głowach zwiedzających.
Po tak wielu emocjach młodzież chętnie udała się do pobliskiej pizzerii na obiad, po którym pojechaliśmy zakwaterować się w hotelu. Tu młodzież już sama sobie zorganizowała dalsze zajęcia integrujące zespół klasowy.
Rankiem pyszne śniadanko, w postaci stołu szwedzkiego, naprawiło nieco nadwątlone siły. Drugiego dnia zwiedzanie rozpoczęliśmy w Hydropolis czyli muzeum wody, w którym różnorodne technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą poznaniu wody z każdej perspektywy.
Następnie pojechaliśmy do Wrocławskiego ZOO, gdzie każdy chętnie zwiedził słynne już w Polsce Afrykarium oszałamiające ogromnymi akwariami. Później każdy znalazł coś dla siebie, jedni zachwycali się panterą śnieżną, inni lwami ale była też osoba, którą fascynowały paski zebry!
W drodze powrotnej zjedliśmy, z lekkim poczuciem winy, niezdrowe kanapki w jednym z fast foodów. Wartość edukacyjna tej wycieczki jest niezaprzeczalna, a ponadto pojawiły się wartości, które mierzyć można tylko ilością uśmiechów na twarzach uczestników.
Opiekę nad wycieczkowiczami pełniła niżej podpisana wychowawczyni klasy 1E PKM i pani prof. Anna Bronz-Wójcik, której serdecznie dziękuję za poświęcony czas.
Iwona Nowińska-Karoń