ChKA w kinie

W środę 06.02.2019 roku klasa 2D CHKA uczestniczyła w wykładzie otwartym na WCH UAM, który wygłosił dr Grzegorz Krzyśko. „Chemik w kinie” to tytuł środowego wykładu.
Uczestnicy mogli dowiedzieli się, że Louis Aimé Augustin Le Prince w 1886 roku skonstruował i opatentował 16-sto obiektywową kamerę, a także, że dwa lata później sfilmował pierwszą scenę pt. "Roundhay Garden Scene". Prowadzący przekazał słuchaczom, ważne informacje o substancjach używanych do wytwarzania emulsji, błon i taśm fotograficznych oraz o obróbce obrazu fotograficznego.
A gdzie jeszcze chemia w kinie?:
- zapach w kinie wprowadzany za pomocą wacików nasączonych olejkami eterycznymi, które były umieszczone w wentylatorach lub sufit spryskany perfumami,
- w latach 40-stych ubiegłego wieku została skonstruowana sensorama, czyli urządzenie dzięki któremu widz mógł poczuć zapach, ruch, kolor i dźwięk,
- Donald Duck pierwsza kolorowa taśma,
- Filmy, w których pojawia się chemia lub wątki chemiczne:
- „Krecik chemikiem”
- „1938 Kraj Mojej Matki”
- „ Maria Skłodowska-Curie”
- „Taniec radowy”
- „Lalka” (strychnina)
- „Flubber”
- „Harry Potter”
- „Breaking bad”
- „Copenhagen”
- „Poznaj mojego tatę”
- „Pożegnanie z Afryką”
- „Teoria wielkiego podrywu” czy „Icarus”.
To tylko niektóre z filmów zaproponowanych przez prowadzącego. Wykład zachęcił do tego, by podczas oglądania filmów zwracać uwagę na chemiczne wątki, które się w nich pojawiają.